Kapat
Interact

ınteract kulüpleri

Interact adı verilen Rotary gençlik programı ilk olarak 1962 yılında Uluslararası Rotary Yönetim Kurulu tarafından uygulandı. Ilk Interact Kulübü Florida'nın Melbourne şehrinde kuruldu. lnteract kulüpleri orta eğitim çağındaki genç kız ve erkek öğrencilerin birlikte çalışarak hizmet için dünya dostluğu kurmak ve uluslararası anlayışı yerleştirmek amacıyla çalışma imkanları sağlar.

Kelimenin türetilmesi şöyle olmuştur. Uluslararası demek olan lnternational kelimesinden kısaltılmış olarak "Inter" alınarak, hareket anlamına gelen action kelimesin "act" bölümü kısaltılarak alınmış ve ikisinin birleşmesinden "lnteract" kelimesi türetilmiştir. Kurulan her 'lnteract" kulübünün bir Rotary kulübü sponsorluğunda kurulması ve o kulübün gözetiminde çalışması esastır. Kulüp faaliyetleri okullarına, topluma ve dünyaya hizmet edecek projeleri içermesi şarttır.

Bugün tüm dünyada 3300'den fazla sayıda kurulmuş interact kulübü ve bunların da 74 değişik ülkede 75.000'den fazla üyesi bulunmaktadır. lnteract üyesi genç öğrenciler bu çalışmaları ile öncelikle liderlik konusunda deneyim kazanmakta ve hizmet projeleri yürütme ve uygulamada pratik bilgiler edinmektedirler. Bunun sonucu olarak başkalarına yardım etmenin mutluluğunu yaşarlar.

lnteract kulüplerinin büyük amaçlarından bir tanesi de, tüm dünya gençliğinde daha büyük bir karşılıklı anlayış ve iyi niyet oluşturmak için yeni imkanlar bulup çıkarmaktadır.

HAKKIMIZDA